Varhany

Nejstarší údaje o hudbě v lanžhotském kostele pochází z r. 1672. Tehdy na dřevěném kúru, který se nacházel nad presbytářem, žádné varhany nestály. O vedení zpěvu a hudební doprovod mší se však po léta vždy staral pověřený obecní učitel.

Dále však již víme o nástroji, který 18. března 1707 při svém vpádu zničili kurucové. Bohužel se nedochovaly žádné upřesňující informace o dispozici. R. 1718 byly pořízeny nové varhany, jejichž dispozice se také nedochovala.

Před současným nástrojem Lanžhot (po obnově zčásti vyhořelého chrámu po velkém požáru obce v r. 1850) užíval v letech 1854–1892 nástroj brněnského varhanáře Františka Harbicha (mech.tr., I+P/9). V roce 1892 byly převezeny do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mikulčicích, odkud byly v roce 1981 převezeny do Dražovic. Zde se nacházejí dodnes.

Nynější varhany jsou dílem varhanářů Eduarda a Wilhelma Braunerových z Uničova. Zajímavé jsou zejména v tom, že jejich traktura je mechanicko-pneumatická a vůbec celé provedení nástroje působí čas od času poruchy, které by se u klasických nástrojů zřídkakdy vyskytly. ZaplaťPánBůh se však nejedná o tak zasádní problémy, které by znemožňovaly varhanní doprovod mší.

V průběhu let byly opravovány pouze sporadicky a když už, tak amatérskou cestou. Generální oprava proběhla až v letech 2018–2019 pod zadáním generálního organologa brněnské diecéze Ondřeje Múčky a pod vedením varhanáře Tomáše Jeřábka, nově požehnány byly 3. března 2019 tehdejším pomocným brněnským biskupem Mons. Pavlem Konzbulem.

V říjnu 2023 byla vyměněna stará lavice s nakřápnutou nohou za novou – větší a pevnější.

K prosinci t.r. je u varhan evidováno rozladění většiny rejstříků (manuálových i pedálových) až o půl tónu dolů, což znemožňuje v podstatě jakoukoli případnou souborovou hru.

Dispozice: 1 manuál (C – f3; 47 kláves); 1 pedálnice (C – c2; 26 pedálů)

I. MANUÁL                       PEDÁL
              Salicional 8'                            Cello 8'
              Gamba 8'                                Principal 8'